Kitap Pazarlığı


Küçükken başladı bende
kitap için pazarlık yapma sevdası...

Yanlış anlamayın, parası konusunda değil benim pazarlığım, sayısı konusunda...
İlk okula giderken ben de her çocuk gibi oyuna meraklıydım, sokağa, arkadaşlara, koşturmacaya...
Evde de sürekli elinde kitap, gözünde gözlük, yanında çayı, keçi sakallı bir baba figürü...entel dantel :)
Babalar hep ister ki, çocukları da kendisi gibi olsun...
Ama daha küçüğüm tabii, bakıyorum babamın okuduğu kitaplara, hiçbir şey anlamıyorum...


Birgün alışverişe gitti bizimkiler, beni de komşuya bıraktılar çocuklarla oyalanayım da onların da ayağına dolanmayayım diye...
Dönüşte beni eve çağırdılar, ama oyun tatlı, sonra geleyim dedim, süprizimiz var dediler...
Hemen koştum tabii, ne zamandır her alışverişte alın alın diye yalvardığım barbi bebeği mi aldılar acaba diye...
Hayır...Barbi yok...Barbi oynayacak yaşı geçmişim...Geçmeden alsaydınız o zaman dedim, içimden...

"Anneannem Askere Gidiyor"...Süpriz bu...Bir kitap...Bende bıraktığı etkiyse tam bir hayal kırıklığı...Ne güzel de oynuyorduk komşunun çocuklarıyla...
Kitabı alıp odama kapandım, bir süre karşılıklı bakıştık. Resimli mi diye kurcaladım biraz...Neyse birkaç bir şey çiziktirmişler hiç olmazsa dedim...
Ertesi gün kitaba olan tepkimin azalmasıyla birlikte, okumaya başladım...Okudum, okudum, okudum. 
Ve bitti...
Anneannem Askere Gidiyor' un bende bıraktığı tat hala damağımda...

O kitaptan sonra, her yaz tatili öncesi başlardı bizim müzakereler...O zamanlar kitaplar çok pahalıydı, bize göre...Gönül isterdi bütün kitaplar alınsın, okunsun ama imkanlar sınırlıydı...O yüzden de pazarlığa tutuşurduk babamla...3 ile 5 arası bir sayıda anlaşırdık ve karneyi alır almaz giderdik Dost'a. (Ankaralılar bilir, meşhur buluşma noktasıdır Dost'un önü)
Saatlerce dolanırdım, kollarımda kitaplardan bir kule olurdu, rafların arasında babamla karşılaşır göz göze gelirdik, kucağımdaki kitaplara bakardı, hani anlaşmıştık der gibi, karar veremedim de içlerinden seçicem en son derdim...Günün sonunda mutlu mesut giderdik eve...Yaz tatili boyunca okuyayım diye alınan kitaplar bir haftada biterdi, ama olsun dert değil, arkadaşlarla değiş tokuş yapardık, sonuçta bütün yaz okurduk işte...

Şimdi de malum, 19-27 Nisan arası İzmir Kitap Fuarı var...ben yine başladım pazarlığa...Bu sefer eşimle...
Zaten her ay bilmem kaç tane kitap alıyorsun ya internetten neyin pazarlığı bu diyor, ama olsun tadı başka bu pazarlığın...Eşim hiç kırmaz sağolsun...İstediğin kadar diyor...El sıkışıyoruz...

Not: Bu defa fuarda sadece alıcı ya da bakıcı değilim...Fuara gelirseniz Altın Kitaplar'ın standına uğramayı unutmayın,19,20 ve 26,27 Nisanda standda çalışacağım, Basın ve Halkla ilişkiler sorumlusu kankim olur da söylemesi ayıp :))

Kankimle ben, geçen sene ki Fuar zamanları...Efendi efendi poz veremeyen ben :)

24 yorum:

 1. Ne güzel, 4 gün full kitap havası soluyacaksın yani. Altın Kitaplar'da buluşuruz belki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay evet kitap havası...veee kankimi kullanarak bir sürü yazarla tanışmayı planlıyorum :)
   bak şimdi buluşuruz belki dedin, artık dört gün boyunca gözlerim fıldır fıldır kitapsız bir kedi arar benim, çok bekletme bari :))

   Sil
 2. ah dediğin gibi çocukken okunan kitapların tadı unutulmuyor Burcum..ben Anneannem ASkere Gidiyor'u okumadım tabii onlar sonraki kuşaklara nasip oldu ama inan dünya klasikleri bir yana, çocuk kitapları bir yana mesela bazen düşünüyorum da en sevdiğiniz roman hangisi diye sorsalar ünlü yazarları bırakır, Küçük Kadınlar, Tom Sawyer, Pal Sokağı Çocukları derim. Denizler Altında 20.000 Fersah derim. Hele Tenten lerim yok mu paha biçemiyorum:)
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle Müjde abla, onların yeri bambaşka...Küçük Kadınlar kitabıyla da özel bir bağ var aramda...5. sınıfta dershaneye gidiyordum, tam da Dost' un karşısındaydı. Küçük Kadınları da önceden gözüme kestirmiştim ama param yoktu. Bir gün tenefüste camdan melül melül Dost'a bakarken dedim ki, bugün de aç kalalım ne olacak...koşa koşa gidip karnımı doyurmam için verilen harçlıkla Küçük Kadınları almıştım :))

   Sil
  2. ay kıyamam sana:((ama iyi yapmışsın valla, sonradan filmi, dizisi de geldi tvye ama kitabı ne güzeldi değil mi? Hala unutmam isimlerini Jo, Meg, Amy...kartopu oynayışlarını, ütüyle elbisesini yakmasını ve baloda saklamaya çalışmasını..:)

   Sil
  3. Kitapların yerini tutmuyor valla dizileri filmleri Müjde abla...Kitabı tek geçerim :)

   Sil
 3. Keşke her pazarlık kitaplar üstüne olsa :) Bol okumalı kitaplarla dolu günler...Fuarı sabırsızlıkla bekliyorum!:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fuarda Altın Kitaplara da uğra mutlaka Seyhan, tanışırız böylece :)

   Sil
 4. Ben küçükken bizim mahallede bir tane minicik kırtasiye vardı. İçine iki kişi ancak sığıyordu, o kadar :-) En mutlu zamanlarım oraya kitap almaya gittiğim zamanlardı.

  Yıllar sonra okul arkadaşım Maraş'ın bir köyünde öğretmenlik yaparken ona göndereyim dedim kitaplarımı, hazırladım ama içim el vermedi bir türlü , hidip yeni kitaplar alıp yolladım benimkiler bana kaldı:-) İyi ki de öyle yapmışım şimdi çocuklarımın kütüphanesindeler:-)

  Gel gelelim oğlanlar da bana benziyor, bu üçyüz kadar çocuk kitabı nereye sığacak bilmem:-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amaaan Handan okusunlar yeterki :)
   Benim de çoktu kırtasiye ve ev arasında mekik dokumalarım :) Ayrıca kitap konusunda ben de çok paylaşımsız bir insanım...geri dönmeyen kitaplarımın yasını tutmuşluğum çoktur :)

   Sil
 5. kitap okumak o sayfaların koksunu almak çok güzel bir duygu. 4 gün boyunca kitaplaın içinde olman çok güzel :):) Ne mutlu sana:):)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Aylin :)
   Bence de çok güzel :)

   Sil
 6. Ben hala çocuk kitaplarımı saklıyorum :) Tabiki hepsi değildir ama benim için yeri çok önemli olanlar hala yerli yerinde... Arada kitaplıkların tozunu alırken karıştırıp bakıyorum içlerine, okuyorum birkaç sayfasını. Sayende yeniden hatırladım o çocukluktaki kitap heyecanlarımızı... Teşekkürler ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benden de teşekkürler :) benim evlenene kadar aldığım tüm kitaplar baba evinde...her gidişimde onlarla da hasret gideriyorum :)

   Sil
 7. ne güzel bir pazarlıktır bu.daha fazla kitap almak için babanın gözünün içine bakıp izin vermesini beklemek...keşke...her çocuk bu istekte olsa.para meselesi değil aslında.biraz içten gelse kütüphaneden de alınabilir envai çeşit kitap.ama her çocuk bir olamıyor maalesef.herkes okumayı sevmiyor...baban şanslıymış böyle bir kızı olduğu için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :)
   evet bu en güzel pazarlık...kütüphaneler konusunda haklısın...babam sağolsun oralardan da az kitap taşımadı bana :)

   Sil
 8. Merhabalar,
  Bloğunuzu çok beğendim ve izlemeye aldım. Bana da bekliyorum. Güzel paylaşımlarda buluşmak dileğiyle. Sevgilerimi bıraktımmmm…..:))

  YanıtlaSil
 9. çok tatlı yazmışsın yaaaa :) o fuarda benim kitap da olcak biliyon muu, ikinci adam daa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler deep :)
   evet biliyoruuum...imzaya gelcek misin :)

   Sil
 10. imzaya çağırdılar. utancımdan bayılırım ya. du bakalım belki ilerde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay ne utanması...en doğal hakkın o senin...mütevazılığa lüzum yok deep :)

   Sil
 11. Anneanne serisini Yunus da okumaya başladı,anneanne spor, anneannem evlendi...çok güzeldi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle çok güzeller...ben de ileride çocuğum olursa mutlaka okutacağım kitaplardan :)
   Yunus'a ve Pıtpıt'a sevgiler :)

   Sil